ČR: Podíl nezaměstnaných osob v srpnu poklesl na 6,2 % z červencových 6,3 %. Devizové rezervy ČNB v srpnu vzrostly o 97,7 mld. korun na téměř 1,49 bilionu. V červenci ČNB intervenovala v objemu téměř 1,033 mld. eur.
Eurozóna: Hrubý domácí produkt v 2. Čtvrtletí vzrostl o 0,4 % mezikvartálně a o 1,5 % meziročně.
Německo: Běžný účet platební bilance skončil v červenci přebytkem ve výši 23,4 mld. eur. Obchodní bilance byla v červenci přebytková ve výši 22,8 mld. eur, když objem vývozu vzrostl o 2,4 % m/m a objem dovozu o 2,2 % m/m.
USA: Index nálady mezi malými podniky NFIB v srpnu mírně vzrostl na 95,9 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru koruny vůči euru ani včera k žádným výraznějším pohybům nedošlo. Koruna sice během dopoledne mírně oslabila, ale jen o 2-3 haléře. Ani včerejší dopolední statistky se tak do kurzu koruny v podstatě nepromítly. Nezaměstnanost podle předpokladu v srpnu mírně poklesla. Co se týče devizových rezerv, tak ty v srpnu vzrostly téměř o 98 mld. korun, přičemž je pravděpodobné, že téměř celá tato částka připadla na intervence proti koruně. V červenci přitom ČNB v rámci intervenčního režimu nakoupila devizy v hodnotě přes 1 mld. eur. V srpnu to pravděpodobně bylo přes 3 mld. eur, avšak na oficiální čísla za srpen si budeme muset počkat na začátek října. Jisté je, že vzhledem k velmi silným datům z domácí ekonomiky, bude nejspíše tlak na posílení koruny pokračovat i v dalších měsících, což znamená, že se devizové rezervy ČNB ještě slušně rozrostou. Dnes může korunu krátkodobě oslabit inflace, a to za předpokladu, že srpnová inflace bude výrazně slabší, než s čím počítá ČNB.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna během dopoledne oslabovala a během odpoledních hodin se obchodovalo především v blízkosti hladiny 24,20 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se koruna vrátila k hladině 6,40 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Pohyby zbylých středoevropských měn k euru byly během dne marginální a obě měny mírně posílily až v závěru dne. Maďarský forint odpoledne zamířil pod hladinu 314 HUF/EUR a polský zlotý pod úroveň 4,23 PLN/EUR.
EURUSD: Euro vůči dolaru posílilo v brzkých úterních hodinách po slabších makročíslech z Číny, avšak již během dopoledne tyto zisky odevzdalo. V závěru odpoledne se obchodovalo lehce pod hladinou 1,12 USD/EUR. Ekonomická data a události v tomto týdnu nemají zatím takovou sílu, aby eurodolar výrazněji posunula. Nelze tak vyloučit, že až do příštího týdne, kdy zasedá Fed, budeme na hlavním měnovém páru svědky spíše menších pohybů.