Akcenta top

Ve výrobním sektoru dochází ke stále silnější kumulaci proinflačních cenových tlaků

Ve výrobním sektoru dochází ke stále silnější kumulaci proinflačních cenových tlaků
Miroslav Novák
Miroslav Novák

01.07.2021

Červnový výsledek indexu PMI ve výrobním sektoru přinesl další nárůst na 62,7 z květnových 61,8 bodu, což je nové historické maximum tohoto indexu v ČR a vylepšený rekord z května. Celkově lze červnový vývoj ve výrobním sektoru charakterizovat jako měsícem rekordů, a to jak v pozitivním, tak i v negativním světle.

Z vývoje ve výrobním sektoru v první polovině letošního roku je totiž stále jasnější, že velmi silná poptávka naráží na stále větší komplikace na nabídkové straně. Červen přinesl další růst výroby i nových zakázek, což se pozitivně promítlo i do nárůstu zaměstnanosti. Stále více podniků však nestíhá, což se v červnu odrazilo i do nejvyššího nárůstu rozpracovanosti za posledních deset let. Důvodem však není ani tak kapacitní omezení na straně firem, ale extrémní prodlevy na straně dodavatelů. Úzkým hrdlem výrobního sektoru jsou tak momentálně především přetrvávající problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, když dodavatelé nejsou schopni plně uspokojovat silnou poptávku.

Výsledkem je extrémní tlak na růst cen vstupů, který se stále větší část podniků snaží přenášet i na své odběratele a prudce tak rostou prodejní ceny. V souhrnu tak ve výrobním sektoru dochází k velmi silné kumulaci proinflačních cenových tlaků a jedné se o velké riziko pro vývoj spotřebitelské inflace ve druhé polovině letošního roku.

Aktuální situace na domácím pracovním trhu navíc vykazuje i nadále převis poptávky po pracovnících nad počtem nezaměstnaných. V horizontu nadcházejících čtvrtletí tak reálně hrozí, že se podniky začnou potýkat i se sílícími mzdovými požadavky, jako tomu bylo před nástupem pandemie. Z tohoto pohledu je zvýšení úrokových sazeb ze strany České národní banky v minulém týdnu jednoznačně správným krokem.

Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností