Akcenta top

Zasedání bankovní rady České národní banky 7.11.2013

Zasedání bankovní rady České národní banky 7.11.2013

Tento čtvrtek bude posedmé v tomto roce zasedat bankovní rada České národní banky k hlasování o měnových otázkách. Bankovní rada bude kompletní, tj. zasedání se zúčastní všech jejích sedm členů. Oproti září budou mít centrální bankéři k dispozici čerstvou prognózu inflace. Co lze či nelze od čtvrtečního zasedání očekávat?

S úrokovými sazbami se hýbat nebude. Sazby jsou na technické nule od listopadu loňského roku a vydrží na nich minimálně do poloviny roku 2015. Spekulace o změně sazeb je tady v současnosti bezpředmětná.

O poznání zajímavější je téma kurzových intervencí. Na předchozích dvou zasedáních, tj. v srpnu a v září, se dvakrát neúspěšně hlasovalo o jejich spuštění. V sedmičlenné bankovní radě se však pro tento krok nenašla dostatečná podpora. Mezi zastánce intervencí patří trojice Singer, Tomšík a Lízal. Naopak proti spuštění intervencí hlasovali zbylí členové rady, tj. Hampl, Janáček, Řežábek a Zamrazilová.

Potřeba dalšího uvolnění měnových podmínek přitom v poslední době dále narůstá. Spotřebitelská inflace se nachází hluboko pod inflačním cílem České národní banky a na začátku příštího roku reálně hrozí, že dojde k meziročnímu poklesu spotřebitelských cen. I dlouhodobější výhled ukazuje na velmi nízký růst spotřebitelské inflace. Vzhledem k tomu, že další uvolnění měnových podmínek není možné skrz standardní nástroj - úrokové sazby jsou na nule, tak v úvahu přichází právě intervence.

Potřebuje česká ekonomika další uvolnění měnové politiky, když se podle posledních ekonomických dat zdá, že hospodářská recese v domácí ekonomice pomalu odeznívá a statistiky signalizují chabé, ale přece jen hospodářské oživení?  Odpověď zní ano, potřebuje. V situaci, kdy v České republice reálně hrozí nulový či dokonce záporný růst spotřebitelských cen (jádrová inflace se přitom pod nulou nachází již více jak čtyři roky) a světové hlavní centrální banky dolévají do svých ekonomik peníze o sto šest, se další uvolnění domácí měnové politiky jeví jako nevyhnutelné.

A jak se k intervencím postaví příští čtvrtek členové bankovní rady? Zmíněná trojice (Singer, Tomšík, Lízal) bude nepochybně hlasovat pro jejich spuštění. Otázka je, zda najde „čtvrtého do party“. Potenciálním kandidátem by mohl být Hampl či Janáček. Osobně počítám, že Česká národní banka intervence do konce roku spustí a pokud to nebude v příštím týdnu, stane se tak na prosincovém zasedání. Co se týče koruny, ta by se měla vůči euru nacházet na slabších úrovních i nadále, a to bez ohledu na intervence. V případě spuštění intervencí však koruna oslabí výrazněji nad hladinu 26 Kč/EUR.

AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností