Akcenta top

Oslabovaní koruny ve druhé polovině roku bude pravděpodobně pokračovat. Apreciační trend koruny minulostí.

Koruna vůči euru ve druhé polovině července a na začátku srpna začala výrazněji oslabovat a obchodování se přesunulo nad hranici 24 CZK/EUR. Po srpnovém zasedání ČNB  se obchodovalo těsně pod úrovní 24,30 CZK/EUR, což byly nejslabší hodnoty koruny od začátku letošního roku.

Co stojí za aktuálním oslabováním koruny?

V první řadě je nutné zmínit, že koruna začala pozvolna oslabovat již v průběhu dubna a následně i v dalších měsících 2. čtvrtletí. Razantnější oslabování koruny lze však skutečně pozorovat až v posledních týdnech a je spojeno s tržními sázkami na to, že Česká národní banka (ČNB) začne ve druhé polovině letošního roku snižovat úrokové sazby. Finanční trh aktuálně započítává, že ČNB do konce roku sníží úrokové sazby o 100–125 bazických bodů, tj. pokles hlavní úrokové sazby ze současných 7 % na 6 %, případně až na 5,75 %. Členové bankovní rady ČNB sice takovou trajektorii sazeb odmítají s tím, že tržní očekávání jsou až příliš silná, avšak zároveň někteří z nich (Frait, Zamrazilová) nevylučují, že se na nadcházejících zasedáních začne o možnosti snížit sazby skutečně diskutovat. Důležitou proměnnou je v tomto směru úrokový diferenciál mezi korunovými a eurovými sazbami. Právě kladný úrokový diferenciál ve prospěch koruny pomáhal české měně v posilování. Vzhledem k tomu, že ČNB úrokové sazby zvyšovala naposledy loni v červnu a další zvyšování sazeb je nyní podle nás již zcela mimo hru, tak v posledním roce docházelo k zužování kladného úrokového diferenciálu, protože Evropská centrální banka (ECB) v průběhu posledního roku sazby zvyšovala a téměř jistě je zvýší i na červencovém (27/7) zasedání.

Na srpnovém zasedání bankovní rady ČNB zároveň došlo k oficiálnímu ukončení intervenčního režimu, což vedlo ke skokovému oslabení koruny zhruba o 1 %. ČNB sice na podporu koruny naposledy reálně intervenovala loni v říjnu, ale samotný fakt, že ČNB držela na českou měnou ochrannou ruku, koruně pomáhal. ČNB sice avizuje, že hodlá v případě potřeby na podporu koruny intervenovat, ale zároveň je zřejmé, že silná koruna již není pro ČNB takovou prioritou jako tomu bylo v předchozích čtvrtletích.

Impulsem pro oslabování koruny je i aktuální vývoj spotřebitelské inflace. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen letos v červnu poprvé od ledna 2022 zpomalilo pod 10 %. Červencová inflace (8,8 % r/r) je sice stále velmi vysoká a na hony vzdálená 2 % inflačnímu cíli ČNB, ale na druhé straně jsou poslední měsíce ve znamení jasného desinflačního trendu, který bude velmi pravděpodobně pokračovat. Meziměsíční vývoj spotřebitelské inflace v posledních měsících navíc indikuje, že by celková inflace v roce 2024 měla skutečně zamířit do blízkosti 2 %. A právě kombinaci zpomalení inflace na jednociferné hodnoty s jejím dalším směřováním ke 2 % vzal finanční trh jako argument k tomu, že ČNB začne sazby již ve druhé polovině roku snižovat. Mimochodem guvernér Polské centrální banky (NBP) A. Glapiński na červencovém zasedání NBP reálně hovořil o tom, že NBP může začít úrokové sazby v září snižovat.

Další oslabování koruny v průběhu druhé poloviny roku pravděpodobné

Oslabování koruny v průběhu druhé poloviny letošního roku je podle nás pravděpodobnější variantou, a to jak s ohledem na zužující se úrokový diferenciál a možné snížení úrokových sazeb ze strany ČNB, tak i s ohledem na výrazně slabší čísla z německé ekonomiky v posledních měsících. Prodloužení hospodářské recese v Německu by si totiž zprostředkovaně mohlo vyžádat i zhoršení situace na tuzemském pracovním trhu s nárůstem nezaměstnanosti. Tím pádem by došlo i ke snížení proinflačního potenciálu české ekonomiky a ČNB by se otevřely dveře pro rychlejší snížení úrokových sazeb, než s čím většina centrálních bankéřů nyní sama počítá. Právě silný pracovní trh a riziko mzdově-inflační spirály ČNB dlouhodobě uvádí jako tzv. proinflační riziko. S déletrvající stagnací/mělkou recesí tuzemské ekonomiky a nárůstem nezaměstnanosti by toto riziko odeznělo.

Výsledně je podle nás apreciační trend koruny již minulostí a v průběhu druhé poloviny letošního roku je pravděpodobnějším scénářem další postupné oslabování české měny. Kam až může koruna oslabit? V období květen až říjen 2022 ČNB intervenovala na podporu koruny kolem hladiny 24,70 CZK/EUR, takže zhruba na tyto úrovně se můžeme v nejbližších týdnech poměrně rychle dostat. Koruna s oficiálním ukončením intervenčního režimu ČNB bude pravděpodobně rovněž citlivější na vývoj dalších středoevropských měn. ČNB se ale intervencí zcela nevzdává, když i nadále avizuje, že je připravena intervenovat na devizovém trhu, aby bránila nadměrným výkyvům kurzu koruny. To je důvod, proč se domníváme, že pokud by koruna začala opravdu prudce a rychle oslabovat (řádově několik procent a hladina 25 CZK/EUR), tak ČNB zasáhne. Devizové rezervy ČNB jsou stále enormně vysoké.

Prognózu vývoje kurzu koruny vůči euru na horizontu 1 až 12 měsíců uvádíme v následující tabulce a v grafu. Rizikem pro výraznější oslabení koruny oproti naší prognóze je horší vývoj německé a evropské ekonomiky ve druhé polovině roku v kombinaci s dřívějším a rychlejším snižováním úrokových sazeb ze strany ČNB.

Prognóza CZK vůči EUR na horizontu 1, 3, 6 a 12 měsíců

 

 

1M

3M

6M

12M

EURCZK

24,30

24,50

24,70

24,70

Prognóza CZK vůči EUR na horizontu 1, 3, 6 a 12 měsíců

Zajistěte si kurz – Využijte termínové obchody s AKCENTOU

  • Jsou velmi snadno dostupné i pro malé firmy a živnostníky už od nízkých částek (od 10 000 EUR nebo ekvivalentu v jiné měně)
  • Jsou ZDARMA – neplatíte žádné poplatky za zpracování, poskytnutí ani vedení
  • Umožňují lepší plánování cash flow – nepřicházíte o peníze kvůli kurzovému riziku a máte možnost lepšího finančního plánování
  • V případě negativního vývoje kurzu nepřicházíte o svou marži z uzavřeného obchodu
  • Získáte jistotu pevného kurzu po celou dobu kontraktu a můžete v klidu spát
  • Vždy máte možnost podle aktuální situace a potřeby daný forward zkrátit či prodloužit (plně či částečně)
  • V nabídce různé typy termínových obchodů, pomůžeme Vám vybrat ten nejvhodnější

Mám zájem o nabídku nebo bezplatnou konzultaci!

Vyplňte, prosím, následující formulář nebo nám zavolejte na infolinku +420 498 777 701.
Kontaktní formulář
 *
 *
 *
 *
 *
  *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
Informace obsažené na této stránce jsou poskytovány společností AKCENTA CZ a.s. a slouží výhradně pro informační účely. Nejedná se o žádnou pobídku k nákupu či prodeji měn, finančních nebo kapitálových nástrojů. AKCENTA CZ a.s. poskytuje tyto informace v dobré víře ze zdrojů, které považuje za důvěryhodné. Zároveň nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti nebo úplnosti těchto informací a nepřebírá za obsah těchto informací žádnou právní zodpovědnost ani za případnou ztrátu nebo škodu, kterou by klient mohl utrpět. Bez předchozího souhlasu AKCENTA CZ a.s. nelze obsah těchto stránek ani jejich části kopírovat nebo dále šířit. (c) AKCENTA CZ a.s.
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností